Jeśli chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie lub dom, konieczne będzie umieszczenie ogłoszenia w serwisach internetowych. Do ogłoszenia załącza się zdjęcia nieruchomości. Chodzi zarówno o fotografie wnętrz, jak i zdjęcia z zewnątrz (w przypadku domów). Jako właściciel, możesz zrobić zdjęcia samodzielnie, aparatem w smartfonie, kompaktową cyfrówką, lub nawet „lustrzanką”. W sieci bardzo dużo jest takich ogłoszeń – z przeciętnymi zdjęciami. Jednak najwięcej odwiedzin i zainteresowania rejestrują ogłoszenia z pięknymi zdjęciami wykonanymi podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Co można zrobić by zdjęcia wnętrza były piękne?

Profesjonalny fotograf, potrafi odpowiednim kadrowaniem i grą światła, uwypuklić atuty Twojego mieszkania lub domu, jednocześnie, nieco ukrywając wady wnętrza. Jednak cudów nie zdziała – w końcu zamawiasz sesję zdjęciową a nie wizualizację 🙂

A więc chcąc uzyskać naprawdę ładne zdjęcia wnętrz, dobrze jest się nieco przygotować. Przede wszystkim wysprzątaj całe mieszkanie. Jeżeli leży to w Twojej mocy, zrób też porządek na zewnątrz – usuń niepotrzebne rzeczy które mogą być widoczne przez okna – nawet jeśli sesja zdjęciowa ma obejmować wyłącznie zdjęcia ze środka. W kadrze, nie powinny złapać się żadne śmieci stojące przed domem lub na podwórku. Warto przygotować nieruchomość tak jak na przyjęcie najlepszych gości. Wyobraź sobie, jakbyś miał gościć prezydenta.

Możesz zlecić home staging – czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży profesjonalistom, ale wiele możesz zrobić samemu. Umyj wszystkie okna i wyczyść wszystkie błyszczące powierzchnie. Schowaj wszystkie rzeczy prywatne tj. zdjęcia na których widać twarze, gazety na stołach i ławach, dokumenty, ubrania i inne przedmioty, negatywnie wpływające na wygląd pomieszczeń.

Jak dodatkowo przyozdobić wnętrza?

Wszystkie źródła światła muszą działać. Podczas wykonywania fotografii wnętrz, wszystkie lampy w domu powinny być włączone. Daje to niezwykły efekt wizualny i dostarcza większą ilość światła, dzięki czemu zdjęcia wychodzą lepszej jakości. Sprawdź wszystkie lampy i w razie potrzeby wymień przepalone żarówki.

świeczki - zdjęcia wnętrz

Świeczki – Te piękne tradycyjne źródła światła, zawsze pięknie wyglądają na zdjęciach. Warto ustawić kilka gustownych świeczek na pułkach, ławie lub parapetach. Mogą to być zwykłe podgrzewacze w ozdobnych świecznikach, lub bardziej wydziwiaste świeczki w różnych kształtach. Ważne, aby pasowały kolorem i stylem do wnętrza. Nie przesadź z ilością.

Kwiaty i owoce – naturalne ozdoby wnętrza

Kwiaty – zarówno świeże cięte kwiaty w doniczce jak i ładne kwiaty doniczkowe dodają życia i uroku wnętrzom. Warto zadbać o usunięcie suchych liści i odkurzenie tych świeżych. Kolorowe kwiaty są wspaniałym uzupełnieniem kadrów wnętrz o białych, szarych i nawet czarnych kolorach.

Prawdziwe owoce ładnie ułożone np. w drewnianej misie. Świetnie prezentują się na wyspie lub aneksie kuchennym. Możesz też umieścić owoce w salonie na stole / ławie. Możesz użyć polskich – krajowych owoców lub cytrusów. Ważne aby nie sugerowały, że zdjęcia są stare, albo próbujesz już bezskutecznie sprzedać mieszkanie od pół roku. Umieszczając owoce sezonowe, pamiętaj, że aktualność zdjęć będzie krótkoterminowa. Czereśnie w lutym, nie będą wiarogodną zachętą do kupna mieszkania.

Dodatkowe ozdoby do fotografii wnętrz

Obrazy i zdjęcia – na większych ścianach warto powiesić obrazy i zdjęcia. Ważne, żeby to były ozdoby dostosowane do wnętrza. Wspomniałem o tym już wcześniej – ale nie powinny to być prywatne zdjęcia – ani nasze własne ani naszych znajomych.

Ozdobne naczynia takie jak talerzyki, filiżanki, karafki również stanowią świetną ozdobę i mogą upiększyć efekty sesji zdjęciowej. Ważne, jeżeli chcesz użyć przezroczystych naczyń na napoje, warto by wewnątrz była …choćby woda. Tu też pamiętaj o umiarze. Chodzi o to by ocieplić wnętrze. Nie zapraszasz przecież do kawiarni ani restauracji. Możesz umieścić ciasteczka lub inne słodycze na talerzykach. Wszystko można ułożyć na ławie tak, jakby zaraz miał przyjść gość.

Poduszki - sesja zdjęciowa wnętrza

Poduszki, koce, tkaniny. Możesz gustownie ułożyć poduszki lub niewielkie kocyki na kanapach. Zadbaj o zasłony – powieś na oknach najlepsze zasłony i firany jakie masz – najlepiej te dopasowane stylistycznie do reszty wnętrza. Tkaniny powinny być wyprasowane (chyba że zagniecenia to element stylizacji).

Pokoje młodzieżowe i dziecięce

W pokoju młodzieżowym możesz ustawić gitarę, keyboard, położyć piłkę do koszykówki itp. Wszystko to sprawi, że pomieszczenie to ożyje w oczach przyszłego nabywcy.

Jeśli masz dzieci – w ich pokojach nie musi panować idealny porządek. Klocki, kolejka, misie i lalki, mogą leżeć na podłodze lub kanapach.

Piękne zdjęcia łazienki i sypialni

W łazience, możesz ustawić na umywalce lub też pułkach perfumy i eleganckie kosmetyki. Dopilnuj, by prysznic i inne szklane elementy nie miały widocznych zacieków i były wytarte do sucha. Możesz powiesić nowe, czyste ręczniki. Najlepiej żeby żaden wieszak nie pozostawał pusty. Dla lepszego efektu, niektórzy zwijają ręczniki w rulon albo składają w kostkę i układają je na półce koło umywalki.

W sypialni, przykryj łóżko ładną narzutą lub pledem. Zadbaj o wyrównanie powierzchni. Materiał może zwisać do samej podłogi, zakrywając najmniej atrakcyjne elementy łóżka.

Biuro lub gabinet na fotografiach sprzedażowych

Jeśli masz gabinet lub biuro, ustaw laptopa na biurku. Zrób wokół porządek. Możesz też położyć otwartą książkę. Pułki nie powinny być puste. Postaraj się zapełnić je książkami.

Czy przygotowanie wnętrza do sesji fotograficznej jest takie ważne?

Przygotowanie wnętrza do profesjonalnej sesji zdjęciowej to prawdziwa sztuka. Ale nie warto iść na skróty. Świetnie zdjęcia w końcu mają doprowadzić do sprzedaży. A im będą lepsze, Tym więcej będziesz miał potencjalnych klientów. Co za tym idzie, zdobędziesz większe szanse na sprzedaż w dobrej cenie i dobrym terminie.

Im lepiej przygotujesz wnętrze, tym krócej będzie trwała sesja fotograficzna, a fotograf, czy też jego grafik będzie miał mniej pracy w programie graficznym. Oczywiście wszystkie zdjęcia są obrabiane Lightroomie i Photoshopie, ale czasem praca z nimi to przyjemność a innym razem katorga. Dużo zależy od tego ile pracy włoży się w przygotowanie wnętrza.

Dodatkowe zalety przygotowania wnętrza

Dodatkowo, dobrze przygotowane wnętrze zrobi wrażenie na kupcach również wtedy gdy przyjdą oglądać mieszkanie na żywo. Gdy umawiasz się na oględziny – przyjdź nieco wcześniej i wywietrz wnętrze. Zadbaj o przyjemny zapach. Ogarnij detale które mogą zaważyć na pierwszym wrażeniu nabywcy.