Drony wykorzystywane są obecnie w wielu sferach otaczającego nas świata. Zdjęcia wykonywane z dronów najczęściej kojarzą się nam z prywatnym użytkiem: zdjęciami z wakacji, z wypadów za miasto, czy z imprez. Coraz rzadziej dziwi kogoś obecność dronów na weselach. Ale czy tylko do tego wykorzystuje się to podręczne cudo techniki?

Oczywiście, że nie. Bardzo często drony używane są chociażby przez wojsko, dla rozpoznania terenu, jego skanowania oraz w akcjach zwiadowczych. Drony pomagają nawet Navy Seals w rozpoznawania terenu w zamkniętych budowlach, często pozbawionych dostępu do światła.

Zdjęcia z dronów są również powszechnie wykorzystywane przez większość dużych stacji telewizyjnych, obecnie nawet gazet. Wypadek, ważne wydarzenie, wizyta samego papieża? Zawsze wiąże się to z obecnością dziennikarzy i dronów.

Wykorzystanie drona w pracy architekta

Nowym środowiskiem, coraz częściej silnie współgrającym z możliwościami dronów, są architekci. Zdjęcia z drona dla architektów powoli zaczynają być codziennością i to nie tylko za granicą, również u nas, w Polsce. Ceny dobrego drona dla biur architektonicznych nie są cenami zaporowymi, a aparat ma obecnie każdy. No dobrze, skoro architekci sięgają coraz częściej po drony, to powstaje pytanie, dlaczego?

Po co architektowi dron?

Zalety dronów można mnożyć i liczyć w dziesiątkach przykładów – mobilność, wszechstronność, narzędzie pozwalające poszerzyć możliwości fotografa. Rzadko zastawiamy się jednak co dobrego te małe urządzenia mogą zaoferować architektom, architekturze i jej rozwojowi. Dobrze wykonane zdjęcia z drona dla architektów mogą wiele zaoferować:

  • pozwalają na dokładną inspekcję stanu budowy w każdym jej etapie, zarówno w trakcie prac budowlanych jak i projektowych
  • potrafią ukazać całość w szerszym i bardziej kompleksowym ujęciu, czyli takim na który pozwala tylko widok „z lotu ptaka”
  • dobrze wykonane i precyzyjne zdjęcia ukazują w wybranej przez architekta skali i wysokości obszar w którym dopiero ma powstać jego projekt
  • dzięki zdjęciom z dronów możliwe jest wykonywanie ortofotomap, które najpowszechniej znamy z Google Maps
  • wykonywane zdjęcia są pożądanym materiałem nie tylko dla architektów, ale również dla ich klientów – mogą być wykorzystywane i przedstawiane potencjalnym klientom w materiałach reklamowych i promocyjnych

Jak widać zalet jest wiele. A to dopiero początek. Rozwój technologii sprawa, że drony wykorzystywane są w coraz śmielszych projektach architektonicznych.

Architekci tworzą, drony budują

Zdjęcia z drona dla architektów są czymś powszechnym. Jednak architekci przy pomocy dronów nie tylko robią zdjęcia. Również tworzą. W 2012 roku szwajcarskie studio architektoniczne Gramazio & Kohler postawiło dzięki dronom kolejny krok w rozwoju nowoczesnej architektury.

Zbudowali prawdziwą makietę wieżowca w skali 1:100. Nie zdumiewałoby to nikogo gdyby nie jeden szczegół. Wieżowiec nie został postawiony ludzkimi rękami, a przy użyciu dronów i dokładnym pomiarom. Obecnie to tylko prosta makieta i rynek budowlany sceptycznie podchodzi do futurystycznych wizji wieżowców budowanych przez roboty-drony. Głównym problemem jest ich udźwig. Jednak z każdym rokiem tworzone drony pozwalające na przenoszenie coraz większych ciężarów.

Czy budowa wysokich budowli przy użyciu zaawansowanych dronów jest tylko śpiewką przyszłości, czy nową szansą dla biur architektonicznych? Najbliższe lata pokażą w którą stronę pójdzie rozwój dronów. Jedno jest pewne: ich potencjał w rozwoju architektury i projektowania nie został jeszcze w pełni rozwinięty.