Fotografia z drona pozwala na ujęciu chwili i możliwości powrotu do wspomnień. Jest niezbędnym elementem w przypadku ważniejszych uroczystości, gdzie zbiera się większa część rodziny, czy też dla przedsiębiorstw, które potrzebują rzeczywistego obrazu danego obiektu, często na potrzeby reklamowe. Jednak coraz bardziej zyskuje na popularności wykonywanie materiałów fotograficznych z powietrza. W dzisiejszych czasach mamy tą możliwość dzięki bezzałogowym statkom powietrznym, czyli tzw. dronom. Jak wykonać właściwą fotografię z drona w Warszawie? Odpowiada za to kilka czynników.

Gdzie wykorzystuje się fotografie z drona?

Zdjęcia uzyskane z lotu ptaka najlepiej oddają obraz rzeczywisty obiektów budowlanych, terenów oddanych pod inwestycje, czy też hoteli lub pensjonatów. Umożliwia to wykorzystanie zdobytych materiałów w celach marketingowych, czyli jako promocję danego kompleksu. W Warszawie jest wysokie zapotrzebowanie na tego typu usługi, z uwagi na wiele realizowanych przedsięwzięć i potrzebę zmagania z dużą konkurencją. W stolicy nie brakuje także masowych imprez okolicznościowych, gdzie fotografia z drona potrafi objąć ogromny obszar.

Jak fotografować z lotu ptaka?

W Polsce zdjęcia można wykonywać tylko dzięki lotom w zasięgu wzroku. Ważnym czynnikiem, decydującym o jakości zdjęć jest niewątpliwie dobry sprzęt oraz oprogramowanie. Warto wcześniej zaplanować trasę lotu i to, jakie obiekty mają zostać ujęte. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz zyskamy pewność, że wszystkie pożądane miejsca zostały sfotografowane.Oczywiście wszystko trzeba podporządkować pod warunki pogodowe, jakie obecnie będą panowały w stolicy.

Gdzie nie można fotografować?

gdzie można latać dronem w WarszawieIstnieją miejsca, gdzie wykonywanie lotów dronem jest ograniczone lub całkiem zabronione. Linie energetyczne, pobliskie zabudowania, korony drzew oraz ogólnie trudny teren sprawiają, że loty bezzałogowymi statkami powietrznymi są uniemożliwione. W Warszawie są strefy lotnicze, gdzie wykonywanie zdjęć z drona jest możliwe tylko za uprzednio uzyskaną zgodą. Bez otrzymania niniejszego pozwolenia, obowiązuje bezwzględny zakaz lotów w poniższych miejscach:

  • strefy kontrolowane lotnisk,
  • strefy kontrolowane lotnisk wojskowych,
  • strefy ruchu lotniskowego cywilnych lotnisk,
  • strefy niebezpieczne.

Swobodnie można wykonywać fotografie z drona w Warszawie w przestrzeni niekontrolowanej G. Tam bowiem za wszelkie ruchy odpowiada osoba sterująca daną jednostką latającą. W Internecie możemy odnaleźć mapkę z zaznaczonymi strefami, która jest na bieżąco aktualizowana. Ponad to warto pamiętać, aby nie latać wyżej, niż 150 metrów nad Ziemią.

Bezpieczeństwo lotów dronem

Niejednokrotnie będziemy chcieli uzyskać fotografię z drona w Warszawie na terenie trudnym. Warto się zastanowić, ponieważ można wyrządzić komuś krzywdę. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad uchroni przed niepożądanymi konsekwencjami:

  • Loty wykonywane na otwartej przestrzeni i zawsze w zasięgu wzroku,
  • Nie latanie w pobliżu lotnisk,
  • Nie latanie nad ludźmi,
  • Nie latanie nad zabudowaniami,
  • Nie latanie nad drogami.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem może okazać się wykupienie ubezpieczenia, ponieważ czasami dochodzi do niechcianej sytuacji i spadający dron może coś uszkodzić.

Podsumowując wykonywanie fotografii z drona w Warszawie, jest możliwe w wyznaczonych obszarach, ale także warto kierować się własnym sumieniem i wykonywać tą czynność w granicach rozsądku i odpowiedzialności.